Strona główna/O Nas/Aktualności/Technik sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej

Aktualności 3 Lipca 2020

Technik sterylizacji medycznej - co to za zawód?

Dezynfekcja- stanowi odkażanie, które niszczy wegetatywne formy drobnoustrojów. Jednak dezynfekcja narzędzi kosmetycznych nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe patogenów, ale sterylizacja w gabinecie kosmetycznym polega na wyjaławianiu. Podczas wyjaławiania zostają zniszczone wszystkie formy mikroorganizmów. Obowiązkowo sterylizację muszą przejść wszelkie części metalowe, mające kontakt z krwią i wydzieliną ropną, np. cążki czy kopytka używane podczas manicure i pedicure. Niezbędny w tym procesie jest autoklaw do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. W każdym sposobie sterylizacji, kluczowe jest postępowanie przed włożeniem narzędzi do autoklawu kosmetycznego. Należy trzymać się kolejności: dezynfekcja wstępna, mycie, dezynfekcja i sterylizacja.

Sterylizacja - czym dezynfekować?

Obecnie na rynku istnieje wiele łatwo dostępnych preparatów do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych. Bez problemu można  wybrać odpowiedni płyn do dezynfekcji oraz pozostałe niezbędne środki, pozwalające prawidłowo wykonać cały proces dekontaminacji. Tak jak gabinety zabiegowe medyczne , gabinety kosmetyczne a także  tatuażu powinny dokonywać sterylizacji narzędzi.

Sterylizacja to nic innego jak usuwanie bakterii, grzybów albo wirusy w tym HBV,HIV, BVDV, BCV za pomocą płynów dezynfekujących lub nasączonych takim płynem jednorazowych chusteczek. Sterylizacja  może odbywać się powierzchownie lub przy pomocy kąpieli albo ultradźwięków.

Dezynfekcja kąpielowa i ultradźwiękowa dotyczy narzędzi. W tym celu używa się specjalnej wanienki z przykrywką albo certyfikowanej myjki ultradźwiękowej.  Technik sterylizacji używając tej metody moczy narzędzia w odpowiednim pojemniku albo czyści i dezynfekuje ultradźwiękami, gdzie w myjce z płynem do dezynfekcji, niszczone są zarazki i drobnoustroje. Czas procesu sterylizacji uzależniony jest od parametrów i właściwości gotowego do użytku płynu lub koncentratu do rozcieńczania z wodą destylowaną.

Technik sterylizacji medycznej, po ukończeniu rocznej szkoły policealnej Medan, dezynfekuj wszystkie narzędzia do tego przeznaczone takie jak: pilniki (przeznaczone do dezynfekcji), nożyczki, pęsety, cążki, szczypce, frezy. Najlepiej zrobić to od razu po zabiegu. Po dezynfekcji przenosi wydezynfekowane narzędzia do zmywaka i miękką szczoteczką myje je pod bieżącą wodą usuwając zabrudzenia a potem zanurza na 10-15 minut w destylowanej wodzie. Następnie pozostawia je do samoistnego wysuszenia lub osusza je ręcznie za pomocą papierowego ręcznika.

Technik sterylizacji musi pamiętać, że procesu dezynfekcji nie wolno przyspieszać skracając czas kąpieli. Nie można też przedłużać czasu dezynfekcji ponieważ szkodzi to narzędziom, szczególnie ostrzom.

Technik sterylizacji posługując się dezynfekcją powierzchowną  zmywa, odświeża powierzchnie meblowe, foteli kosmetycznych, biurka, stolika, krzesła, podłogi przy pomocy chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym albo płynami dezynfekującymi rozcieńczanymi z wodą.

Technik sterylizacji medycznej sterylizuje narzędzia, które narażone są lub zetknęły się z krwią albo wydzieliną ropną podczas zabiegu. Do takich narzędzi w salonie kosmetycznym należą różnego rodzaju i kształtu cążki, skalpele, frezy, dłuta. Sterylizacja, wykonana przez technika sterylizacji, odbywa się za pomocą gorącego powietrza albo pary (autoklaw).

Technik sterylizacji, po skończonej rocznej szkole, wie, że w  wysokich temperaturach niszczone są bakterie, które nie giną podczas dezynfekcji. Podczas tego procesu giną również chorobotwórcze drobnoustroje, mikroorganizmy, przetrwalniki grzybów albo wirusy hepatotropowe.

Po skończonej nauce na kierunku technik sterylizacji medycznej, każdy absolwent pamięta, że narzędzia, które mają być sterylizowane muszą przed tym przejść proces dezynfekcji. Bez dezynfekcji instrumenty używane w gabinetach będą się spalać i narażone są na rdzewienie. Także przed pierwszym użyciem wszelkiego typu narzędzia  powinny być poddane dezynfekcji i sterylizacji.