Strona główna/O Nas/Aktualności/Kurs opiekun medyczny - czego można się na nim nauczyć?

Kurs opiekun medyczny - czego można się na nim nauczyć?

Aktualności 31 Lipca 2020

W kursie opiekun medyczny może brać udział każda zainteresowana osoba, jeżeli tylko ma ukończone 18 lat. Posiadane wykształcenie nie jest tutaj żadnym kryterium.

W kursie opiekun medyczny w szczególnych sytuacjach mogą uczestniczyć również osoby, które mają ukończone gimnazjum i nie skończyły jeszcze 18 lat.

Dotyczy to takich osób, które z powodu swojego stanu zdrowia albo sytuacji życiowej, przebywania w zakładzie karnym, poprawczym lub w schronisku dla nieletnich mają one opóźnienia w cyklu kształcenia.

W kursie opiekun medyczny mogą brać udział osoby, które posiadają jeden z wymienionych poniżej poziomów wykształcenia:

• podstawowe,
  • gimnazjalne,
  • zawodowe,
  • średnie,
  • wyższe.

Kurs opiekun medyczny - jakie dokumenty są wymagane?

Aby zapisać się na kurs opiekun medyczny, należy złożyć następujące dokumenty:

• świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej, średniej lub uczelni wyższej,
  • kwestionariusz osobowy,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania oraz pobierania praktycznej nauki zawodu kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Kurs opiekun medyczny - jakie kwalifikacje można na nim uzyskać?

Kurs opiekun medyczny pozwala na otrzymanie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie o oznaczeniu MS.04, czyli Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

Dodatkowo można uzyskać wiedzę i umiejętności z zakresu następujących zagadnień:

• rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej oraz niesamodzielnej, w zależności od stopnia zaawansowania jej choroby i wieku,
  • pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w realizowaniu potrzeb biologicznych, psychicznych i społecznych,
  • asystowanie pielęgniarce oraz pozostałym osobom należącym do personelu medycznego w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych,
  • współpraca z zespołem opiekuńczym oraz terapeutycznych w czasie świadczenia usług dotyczących opieki medycznej nad osobami chorymi i niesamodzielnymi,
  • konserwacja i dezynfekcja przyborów oraz narzędzi wykorzystywanych w czasie wykonywanych zabiegów,

Kurs opiekun medyczny - jakie przedmioty są na nim realizowane?

W ramach kwalifikacji MS.04. Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej, na kursie opiekun medyczny są wykładane między innymi następujące przedmioty:

• opieka nad osobą chorą i niesamodzielną,
  • zdrowie psychiczne,
  • anatomia, fizjologia oraz patologia, elementy pierwszej pomocy,
  • psychologia i socjologia,
  • działalność gospodarcza w ochronie zdrowia,
  • język migowy,
  • język obcy zawodowy w ochronie zdrowia.