Strona główna/O Nas/Aktualności/Higienistka stomatologiczna - na czym polega jej zawód?

Higienistka stomatologiczna - na czym polega jej zawód?

Aktualności 29 Maja 2020

Przez wiele lat zawód higienistki stomatologicznej nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Wynikało to stąd, że gabinety stomatologiczne nie były już dostępne w szkołach, ani w przedszkolach.

Aktualne ten zawód znowu zaczyna być modny. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji można bez problemu znaleźć pracę na etat lub założyć własną działalność gospodarczą, na przykład w zakresie działań edukacyjnych. Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Higienistka stomatologiczna - najważniejsze informacje o tym zawodzie

Higienistka stomatologiczna zajmuje się głównie stomatologią estetyczną i jest bardzo pomocna w gabinecie stomatologicznym.

W czasie nauki zawodu higienistka zdobywa wiedzę z zakresu:

• zasad wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych,
  • obsługi urządzeń, aparatów i instrumentów dentystycznych,
  • zasad wykonywania badań diagnostycznych, które są zlecane przez lekarza stomatologa,
  • zasad przygotowywania oraz utrzymywania w gotowości do pracy gabinetu stomatologicznego,
  • zasad przygotowywania pacjentów do zabiegów, zasad wykonywania przeglądów uzębienia,
  • zasad prowadzenia dokumentacji stomatologicznej i obsługi programów komputerowych.

Higienistka stomatologiczna - praca przyszłości

Higienistka stomatologiczna powinna również posiadać kwalifikacje do prowadzenia działalności z zakresu edukacji stomatologicznej oraz promocji zdrowia.

Co więcej, gdy taka osoba ukończy szkołę i trzyma dyplom, to ma prawo do prowadzenia zajęć instruktażowych z zakresu higieny jamy ustnej.

Medan - Higienistka Stomatologiczna

Zawód higienistki stomatologicznej jest przyszłościowy. Jest też dobrym początkiem drogi zawodowej, dla osób, które chciałyby się później kształcić na uczelni medycznej.

Higienistka stomatologiczna - w jakich miejscach może znaleźć zatrudnienie?

Chociaż ten zawód kojarzy się przede wszystkim z gabinetami dentystycznymi, które działają na terenie szkół oraz pozostałych jednostek edukacyjnych i ośrodków opiekuńczych, to po zdobyciu wykształcenia, higienistka stomatologiczna, może pracować również w wielu innych miejscach.

Warto wśród nich wymienić na przykład:

• gabinety dentystyczne PZOZ,
  • poradnie stomatologiczne,
  • gabinety pomocy przedlekarskiej,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zdobycie wykształcenia oraz dyplomu higienistki stomatologicznej otwiera wiele dróg, oraz możliwości dalszego rozwoju. Jest to zawód, który jest obecnie bardzo potrzebny.

Higienistka stomatologiczna znajdzie pracę zarówno w małej miejscowości, jak i w dużym mieście. To odpowiednia droga zawodowa dla każdego, kto chce pomagać ludziom i spełniać się zawodowo.

Podobne wiadomości: