Strona główna/O Nas/Aktualności/Asystentka stomatologiczna - szkoła, jaką wybrać?

Asystentka stomatologiczna - szkoła, jaką wybrać?

Aktualności 3 Lipca 2020

Każdy gabinet stomatologiczny, który jest prowadzony nowocześnie i profesjonalnie ma w swoim zespole wykwalifikowany personel pomocniczy, czyli między innymi asystentkę stomatologiczną.

Jej zadaniem jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pacjentem a personelem medycznych, troszczenie się o miłą atmosferę w gabinecie stomatologicznym.

Asystentka stomatologiczna jest częściowo odpowiedzialna za wizerunek gabinetu. Powinna być dla pacjentów opiekuńcza, współczująca, uśmiechnięta.

Dzięki temu pacjenci chętniej będą korzystali z usług dentystycznych i będą odczuwali mniejszy strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Asystentka stomatologiczna - szkoła, jakie perspektywy zawodowe daje jej ukończenie?

Po ukończeniu szkoły asystentka stomatologiczna powinna móc znaleźć pracę między innymi w:

• gabinetach dentystycznych publicznych zakładów stomatologicznych,
  • oddziałach chirurgii szczękowej,
  • prywatnych gabinetach stomatologicznych,
  • poradniach dentystycznych,
  • poradniach oraz klinikach dentystycznych,
  • klinikach dentystycznych,
  • przyszkolnych gabinetach stomatologicznych.

Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby wykonywać zawód asystentki stomatologicznej?

W tym zawodzie pracuje się na samodzielnym stanowisku. Praca polega na bezpośrednim kontakcie z pacjentem i z lekarzem stomatologiem.

Do najważniejszych zadań asystentki stomatologicznej należy przygotowywanie gabinetu do pracy przed przyjściem pacjenta oraz uprzątnięcie go po ukończeniu zabiegu dentystycznego.

Asystentka stomatologiczna przechowuje oraz przygotowuje leki, materiały stomatologiczne, narzędzia oraz sprzęt, który jest niezbędny w gabinecie. Jej zadaniem jest również konserwacja urządzeń, aparatów i instrumentów stomatologicznych.

Kandydatka na asystentkę stomatologiczną, zanim zapisze się do odpowiedniej szkoły, powinna zweryfikować u siebie, czy posiada takie cechy jak:

• empatia,
  • życzliwość,
  • komunikatywność,
  • opanowanie i spokój.

Asystentka stomatologiczna musi też mieć pewne zdolności manualne, które będą jej przydatne podczas wykonywania przez lekarza zabiegów stomatologicznych.
Asystentka stomatologiczna - szkoła, jakie są w niej przedmioty?

Jeżeli chodzi o część teoretyczną, to asystentki stomatologiczne w szkole uczą się między innymi następujących przedmiotów:

• bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie dentystycznym,
  • anatomia, fizjologia oraz patofizjologia narządu żucia,
  • materiałoznawstwo w stomatologii,
  • ergonomia w stomatologii.

W szkole zdobywają też wiedzę na temat dokumentacji w gabinecie stomatologicznym.

Podobne wiadomości: