Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z jedną z naszych placówek:
Sosnowiec - ul. Partyzantów 11, tel.: +48 32 292 06 86
Tychy - Plac Św. Anny 4, tel.: +48 32 327 14 90

Strona główna/O Nas/Aktualności/Asystentka stomatologiczna- jakie są jej obowiązki?

Asystentka stomatologiczna- jakie są jej obowiązki?

Aktualności 17 Kwietnia 2020

Asystentka stomatologiczna jest ważnym członkiem zespołu dentystycznego. Za sprawą jej umiejętności oraz doświadczeniu gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom zabiegi na najwyższym poziomie, które odbywają się w zgodzie z wymogami proceduralnymi i higienicznymi.

Asystentka stomatologiczna jest osobą, która pomaga zarówno pacjentom, jak i lekarzowi stomatologowi. Jakie cechy i umiejętności powinna posiadać asystentka stomatologiczna? Jak nią zostać?

Jakie są podstawowe wymagania wobec asystentki stomatologicznej?

  • Do zadań asystentki stomatologicznej należy między innymi dbanie o wizerunek gabinetu stomatologicznego, jego prestiż oraz dobre relacje z klientami.
  • Asystentki dentystyczne zajmują się również prowadzeniem dokumentacji medycznej oraz kontrolowaniem zapotrzebowania gabinetu stomatologicznego na artykuły medyczne, na przykład leki oraz wypełnienia dentystyczne.
  • Każdego dnia asystentka stomatologiczna musi przygotować gabinet do pracy. Troszczy się o jego czystość i właściwą dezynfekcję, jak również odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy lekarza. Asystentka ma obowiązek przygotować też potrzebne do zabiegu narzędzia i leki.
  • Jej zadaniem jest też aktywne uczestniczenie podczas przeprowadzanych zabiegów dentystycznych. Asystentka musi odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu, chodzi tutaj zarówno o aspekt psychiczny, jak i higieniczny.
  • Do zakresu obowiązków asystentki stomatologicznej należy też właściwe, zgodne z procedurami zdezynfekowanie gabinetu stomatologicznego po zakończonym zabiegu i wysterylizowanie zastosowanych podczas jego przeprowadzania narzędzi.
  • Dzięki temu, wszystkie te akcesoria mogą być ponownie wykorzystane przy następnym zabiegu. Są bezpieczne, ponieważ po ich wysterylizowaniu, nie ma obawy, że kolejny pacjent zarazi się niebezpiecznymi bakteriami lub wirusami. 

Asystentka Stomatologiczna - Szkoła Medan

Jakie umiejętności powinna mieć asystentka stomatologiczna?

Zadaniem asystentki stomatologicznej jest nie tylko podawanie odpowiednich narzędzi lekarzowi dentyście, ale również sporządzanie preparatów leczniczych, czy tworzenie materiałów przeznaczonych do wypełnień dentystycznych.

Bardzo ważne jest to, żeby każda z tych czynności została wykonana przez asystentkę stomatologiczną w odpowiedniej chwili.

Właśnie dlatego asystentka musi znać procedury przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów dentystycznych, jak również ich kolejność. 

Dodatkowo asystentka stomatologiczna musi umieć prowadzić rejestrację medyczną. Zadaniem asystentki jest nie tylko umówienie pacjenta na wizytę, ale również poinformowanie go o tym, jak powinien się do niej przygotować. 

Podobne wiadomości:

do góry